Vánoce se ve Francii liší podle regionů - v každém z nich zachovávají jiné zvyky. Jejich nedílnou součástí jsou však na celém území mše, během nichž tvoří kulisu tradiční chorály - jiné jsou v Alsasku, kde je patrný vliv Německa, jiné v Burgundsku a jiné samozřejmě třeba v Bretani. Právě v této části Francie, která je tolik poznamenána keltskou kulturou, dají ještě dnes lidé na různé mýty a pověry. Prostě Vánoce v Bretani rozhodně patří k těm nejdůstojnějším, i když ne nejveselejším.
Dvacátého čtvrtého večer dají všechny děti ve Francii za dveře domu mrkvičku pro soba. A druhý den ráno, tedy pětadvacátého, ji už nenajdou, neboť mrkvička přišla sobovi k duhu. Sobí spřežení však nebrázdí zemi nadarmo - vozí Ježíška, Ovšem s tím, kdo dárky nosí, to ve Francii není tak úplně jednoznačné. Jeden čas totiž propukla bitva mezi přívrženci Ježíška, kterému tady říkají Petit Jesus, a jeho konkurencí, kterou představuje Pére Noel. Oba tábory se do sebe pustily s urputností francouzských zemědělců a docházelo dokonce k takovým scénám, že se na hranicích pálily figuríny jak Noela, tak i Ježíška. Netřeba zdůrazňovat, že děti sledovaly toto zápolení se zatajeným dechem a mnohé z nich mají z těchto epizod psychické trauma dodnes.
Ale všeobecně je známo, že dárky v této zemi nosí Otec Vánoc (Pere Noël). Jde o alegorickou postavu, která je zobrazována jako starý vousatý muž se spoustou dárků pro děti. Dostává od dětí dopisy s jejich přáními a má létající saně tažené soby. Představa Otce Vánoc jako muže s dlouhým plnovousem, v červeném obleku, se saněmi a pytlem plným hraček, je pouze americkým výmyslem, který se objevil poprvé v roce 1868 v časopise Harper´s magazine. A byla to právě Coca Cola, která z bodrého muže udělala takovýto symbol Vánoc a celosvětově jej proslavila.
Společným vánočním jmenovatelem však nejsou ve Francii dárky, jak by se mohlo zdát, ale Vánoce jsou zde bezesporu považovány za svátky jídla. Je-li Francie dosud ještě v něčem velmocí, je to v gastronomii a vánoční svátky se nevyhnutelně pojí s rafinovaným stolováním. Vybrané pochoutky se v těchto týdnech stěhují z drahých lahůdkářství a i plebejské samoobsluhy začnou nabízet husí játra a exkluzivní šampaňské.V zemi s tak různorodou kuchyní se vánoční tabule liší podle krajových specialit. Dá se však říci, že k nejtypičtějším chodům na štědrovečerní tabuli patří quiche - slaný koláč se šunkou a vejci - saláty, kaviár, ústřice, šneci, uzený losos, krůta nadívaná jedlými kaštany a přirozené sýry a víno. A jako zákusek je dort buche, neboli poleno. Je stejného tvaru a je symbolickým pokračováním skutečného vánočního polena, které se již od středověku zapalovalo na Vánoce, aby přinášelo štěstí.
Francouzi si potrpí na bohatou výzdobu, jak interiérů, tak exteriérů (pro navození skutečné vánoční nálady). Často jsou osvětlené, aby vynikaly i během noci.Girlandy žárovek ozařují již od začátku prosince stromy na velkých bulvárech i na Champs Elysées, na náměstí Vendôme i na dalších frekventovaných místech ve středu města. Typickým stromkem je jedle, která je hlavní dekorací v každé rodině a ukládají se pod ni dárky.První vánoční stromeček se objevil roku 1521 v Alsasku. Už staří Keltové používali stromy k dekoraci během zimního slunovratu - považovali je za symbol života. Více či méně nápadité iluminace však zdobí i každou živou ulici v okrajových obvodech Paříže i na předměstí. A protože otec Noël, tento francouzský příbuzný Mikuláše a Santa Clause, přichází za dětmi se svými dárky komínem, vyšší patra mnoha domu zdobí figurína Noëla šplhajícího se na střechu. K Vánocům neodmyslitelně patří i trhy. Jedná se o seskupené dřevěné stánky, kde se prodávají dekorace, hračky, svíčky… Tato tradice je velice silná především na jihu země, avšak kolem roku 1990 se rozšířila do celé země a dnes tvoří neopomenutelný atribut francouzských Vánoc.
Tradiční atrakcí - především pro děti - jsou výlohy obchodních domů na parížských bulvárech. V nich jsou naaranžovány loutkové pohyblivé scénky, kvůli nimž děti i jejich rodiče riskují ušlapání v koupěchtivém davu. Známou francouzskou vánoční zvláštností je také pošta v Libourne u Bordeaux, kde se během roku shromažďují nedoručitelné zásilky, ale před Vánocemi je pověřena, aby odpovídala všem dětem, které si napíší Noëlovi o dárky. Tentokrát však mohou děti s Noëlem komunikovat i elektronickou poštou.